Categories
Uncategorized

Mbiprodhim, vaji i ullirit në Berat mbetet stok! Fermerët: Çmimi vetëm 500 lek/kg, por nuk shitet

Berati njihet për kulturën e ullirit dhe këtë vit prodhimi është i bollshëm, por fermerët përballen me mungesën e tregjeve. Ata kërkojnë nga qeveria të hapë pika grumbullimi pas me qindra kuintal vaj ulliri ka mbetur stok.

I gjithë qarku i Beratit ka superprodhim në kulturën e ullirit, pro problem mbetet gjetja e tregut. Report Tv intervistoi fermerët e fshatit Bilçës, të cilët thanë se e kanë ulur çmimin në 500 lek/kg dhe sërish nuk ka tregtarë të interesuar për vajin e ullirit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *