Categories
Uncategorized

Mos i neglizhoni..!? Hiqni dore sa jeni ne kohe, keto jane arsyet perse shpina juaj dhemb cdo dit..!? (VIDEO)

Nëse shpina po ju dhemb, nuk jeni të vetmit. Gjysma e amerikanëve që punojnë janë të njohur me këtë ndjenjë të bezdisshme të dhembjes në pjesën e poshtme të shpinës. Dhe megjithëse shumë njerëz zgjedhin ilaçe për të lehtësuar dhimbjen, kjo nuk është gjithmonë mënyra më efektive për t’u marrë me të. Në fakt, ndryshimi i disa gjërave që bëjmë çdo ditë mund të na ndihmojë ta heqim problemin që nga rrënjët e tij.

Më poshtë janë disa nga zakonet e përditshme në dukje të padëmshme që përfundimisht mund të shtrembërojnë shtyllën kurrizore.

1. Vishni funde të ngushta dhe taka të larta.

Fundet e ngushta mund të kufizojnë lëvizjen në ijet tuaja, gjë që shkakton tendosje të shtyllës kurrizore. E njëjta gjë ndodh kur vishni një palë taka të larta, këto këpucë i pozicionojnë këmbët tuaja në një lartësi jo të natyrshme, e cila nga ana tjetër bën që muskujt në pjesën e poshtme të shpinës të zhvendosen. Për të shijuar modën pa sakrifikuar shëndetin tuaj, zgjidhni funde që lejojnë këmbët tuaja të lëvizin lirshëm dhe zgjidhni këpucë me taka që janë nën 2 inç.

2. Po konsumoni pije me sheqer shpesh.

Të konsumosh pije me sheqer nuk është mënyra më e shëndetshme për të rritur energjinë tënde dhe përveç shumë rreziqeve të tjera shëndetësore, ato mund të përkeqësojnë edhe dhimbjen e shpinës. Zakon i konsumimit të pijeve me sheqer mund të rezultojë në gurë në veshka të cilat mund të shkaktojnë dhimbje të forta në shpinë. Pirja e pijeve të gazuara çon gjithashtu në bllokimin e gazit në sistemin tuaj të tretjes dhe ushtron presion në shtyllën kurrizore.

3. Ju jeni i stresuar.
Kur trupi juaj lëshon hormone të stresit, kjo bën që muskujt tuaj të shtrëngohen në mënyrë instiktive. Tensioni në muskujt tuaj, nga ana tjetër, çon në ndjesi të dhimbshme në qafë, shpatulla dhe shpinë. Studimet kanë treguar se përfshirja e relaksimit në rutinën tuaj të përditshme mund të përmirësojë në mënyrë efektive dhimbjen e shpinës.

4. Ju jeni duke fjetur në jastëk të gabuar.
Kur jeni duke fjetur në një jastëk që është shumë i madh, ju mund ta doni ndjenjën e qetë, por urreni dhimbjen e shpinës. Shumica e jastëkëve e vendosin kokën tuaj në një pozicion të panatyrshëm, i cili ushtron presion në qafën dhe shpinë, duke shkaktuar dhimbje dhe gjumë të dobët. Nëse nuk mund ta imagjinoni të flini pa jastëk, gjeni një që përshtatet dhe vendosni një tjetër midis ose nën gjunjë. Këto pozicione gjumi janë provuar se lehtësojnë stresin e vendosur në shpinë.

5. Po lani enët në mënyrën e gabuar.
Përkulja mbi lavamanin tuaj gjatë larjes së enëve ushtron presion në pjesën e poshtme të shpinës, duke bërë që muskujt në këtë zonë të tendosen. Kur e mbani këtë pozicion për disa minuta, mund të dëmtoni shpinën çdo ditë. Për të shmangur tendosjen e pjesës së poshtme të shpinës, vendosni njërën këmbë në një stol të vogël. Kjo do t’ju ndihmojë të rregulloni qëndrimin tuaj dhe të mos ju shtrijë shpinën.

6. Ngjitja e shkallëve shpesh
Ndërsa ngjitja dhe zbritja e shkallëve zakonisht konsiderohet si një zakon i shëndetshëm, nuk sugjerohet për njerëzit që kanë dhimbje shpine. Nëse vuani nga dhimbje në gju ose shpinë, është më mirë të konsultoheni me mjekun tuaj para se të përdorni shkallët si një mënyrë për të ushtruar më shumë.

7. Po lexoni në shtrat.

Zakon i leximit të disa faqeve të librit tuaj të preferuar para se të flini mund të çojë në ngurtësi në shpatullat dhe shpinën tuaj. Kjo shkakton tension në shpinë dhe muskuj në pjesën e poshtme të shpinës, gjë që çon në dhimbje.

Nëse leximi i një libri para se të flini ju ndihmon të relaksoheni pas një dite të ngarkuar, investoni në një karrige me mbështetje të mirë kurrizore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *