Categories
Uncategorized

Si Te Shpetoni Nga Lythatt Dhe Pikat E Zeza Ja Të Gjitha Recetat Natyrale Që Zgjidhin Problemeet ..

Si Te Shpetoni Nga Lythatt Dhe Pikat E Zeza Ja Të Gjitha Recetat Natyrale Që Zgjidhin Problemeet ..

Shkaqet më të zakonshme të problemee të lëkurës, si lythat, pikat e zeza, njollat e moshës, nishanet vijnë nga plakja, një dietë jo të shëndetshme për stilin e jetës ose streesii.

Për fat të mirë, të gjitha këto problemee mund të zgjidhen lehtësisht me ndihmën e mjeteve juriidike natyrore, dhe ato në vijim janë tepër efektive:

Nishanet: Përzieni pak kripë dhe lëng limoni dhe me një garzë fërkojeni përzierjen sipër lythaave për t’i zbardhur ato.

Lythat: Përziejini dy lugë gjelle lëng molle dhe dy lugë mjaltë dhe vendosni përzierjen në lyth gjatë natës, mbulojeni dhe sigurojeni me një fashë. Mbroni lëkurën përreth me një përzierje zinku ose vazeline.

Njollat e moshës: Përzieni një lugë çaji lëng karote, një lugë çaji salcë kosi dhe një të verdhë veze, dhe aplikojeni maskën në lëkurë të pastër. Shpëlajeni pas 20 minutash.

Pikat e zeza: Duke përdorur një mikser, përzieni një të bardhë veze, shtoni një lugë çaji lëng limoni dhe aplikojeni maskën në shtresa, çdo 5 minuta. Më pas, hiqeni atë me një pambuk të njomur në çaj të zi të ngrohtë.

Për më tepër, ndiqni këto këshilla të thjeshta për të siguruar që lëkura juaj të jetë e shëndetshme dhe me shkëlqim

Mbroni lëkurën tuaj nga dielli, duke përdorur krem me spi gjithmonë dimër dehe verë.

Mbani një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, të pasur me fruta, perime, drithëra dhe proteina

Shmangni pirjeen e duhaniit, pasi përshpejton plakjen e lëkurës dhe shkakton rrudha

Trajtoni lëkurën butësisht, shmangni produktet që përmbajnë kimiikatee të aashppra dhe mbajeni të hidratuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *