Categories
Uncategorized

Nutricionistja e njohur Anila Kalleshi : Per pastrimin e mushkerive duhet me patjeter te konsumoni kete ushqim thelbesor

Nutricionistja e njohur Anila Kalleshi : Per pastrimin e mushkerive duhet me patjeter te konsumoni kete ushqim thelbesor

Ruajtja e shëndetit të mushkërive dhe funksioneve të tyre është thelbësore. Mushkëritë e shëndetshme garantojnë që i gjithë organizmi të ushqehet siç duhet me oksigjen.

Ushqimet luajnë një rol kryesor për mirëqenien e këtij organi. Barishtet, hudhra, agrumet, frutat e pyllit dhe xhenxhefili janë ndër ushqimet më të rekomandueshme për shëndetin e mushkërive.

Ja cilat janë ushqimet më të mira që pastrojnë mushkëritë:

Fistikët

Fistikët janë shumë të rëndësishëm për shëndetin e mushkërive, pasi përmbajnë një lloj të veçantë të vitaminës E, e cila ofron mbrojtje ndaj disa formave të sëm. undjeve të mushkërive. Fistikët ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe të ngopin lehtë e pa kalori, të cilat janë përgjegjëse për shtimin në peshë.

Speci dj. egës

Speci dj. egës është një erëz shumë e fuq. ishme dhe mirëbërëse për organizmin. Ai ofron me dhjetëra përfitime për shëndetin e njeriut. Speci dj. egës ndihmon në reduktimin e kollës që irriton fytin në vazhdimësi.

Ekspertët thonë se speci dj. egës parandalon prob. lemet me të ftohurën dhe gripin. Kjo erëz shpërbën sekrecionet dhe rekomandohet për gjithëkënd që vuan nga bronshiti apo pro. blemet me rrugët e frymëmarrjes.

Ushqimet e pasura me omega 3

Acidet yndyrore omega-3 ndihmojnë në pastrimin e mushkërive dhe efikasitetin e sistemit të frymëmarrjes. Salmoni, sardelet, farat, arrorët dhe vezët janë shumë të pasur me acide yndyrore omega-3.

Këto ushqime kanë gjithashtu aftësinë të shmangin inflamacionin në organizëm dhe të përmirësojnë shëndetin mendor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *