Categories
Uncategorized

ldeale per meshkujt mbi 40 vjecë : Kura me 10 kokrra arra të qëruara që do t’i ndihmoj që të shëroni 1 nga

Arrat janë shumë të pasura me acidet yndyrore omega-3 të cilat mbrojnë shëndetin e zemrës dhe trurit. Ato ulin rrezikun e sëm. undjeve të trurit, sklerozës dhe Alzheimerit.

Arrat janë të vetmet që përmbajnë sasi domethënëse të omega-3 me bazë bimore, dhe acidit alfa linolenik, për të cilat trupi ka kaq shumë nevojë.

Përveç acideve yndyrore, arrat janë shumë të pasura me vitamina, minerale dhe fibër. Sipas të dhënave të AgroWeb.org rekomandohet ngrënia e një grushti me arra rregullisht, jo vetëm për shëndetin e zemrës dhe të trurit por edhe për rënien nga pesha.

Kjo, sepse një sasi e tillë ofron 4 gramë proteinë, dy gramë fibër dhe magnez të bollshëm. Një nga mënyrat më të mira për të shfrytëzuar vlerat e arrave është që të pini ujin e tyre.

Përfitimet e Ujit Të Arrave Për Shëndetin

Uji i arrave përshpejton rënien nga pesha dhe shkrin depozitat dhjamore. Nëse konsumohet rregullisht ky lëng i jep trupit energji dhe elim. inon lodhjen dhe plogështinë.

Uji i arrave rekomandohet veçanërisht për meshkujt mbi 40 vjeç që vuajnë nga pros. tata.

Uji i arrave ndihmon mëlçinë dhe e bën më të fortë rolin e saj të elim. inimit të toksinave.

Ky lëng rekomandohet për njerëzit që vuajnë nga tiroidet dhe kolesteroli i lartë. Uji i arrave është shumë efikas për përmirësimin e tretjes dhe elim. inon gazrat e tepërt.

Si Të Përgatisni Ujin e Arrave

Merrni 10 arra të qëruara dhe futini në tenxhere. Hidhni gjashtë gota me ujë dhe lërini të zihen për shtatë deri në tetë orë në temperaturë të ngadaltë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *