Categories
Uncategorized

80 % e njerëzve kan probleme me gazrat në stomak..? Vaji i këtij bari mund t’ju ​​shpëtojë

Bëni vaj me këtë bar që do t’ju shpëtojë nga problemet me gazin në stomak: Vaj kopër / Foeniculum vulgare. Vaji i kamomilit përdoret në industrinë farmaceutike por edhe në mjekësinë popullore si mjet kundër fryrjes së barkut.

Përdoret gjithashtu për të stimuluar tretjen, për të hequr qafe mukusin, për të stimuluar prodhimin e qumështit të gjirit, për të shpëlarë sytë e përflakur, si dhe për fasha kozmetike. Përmban vajra esenciale, vitamina C dhe E, si dhe kalium. Promovon tretjen e mirë dhe qetëson sistemin nervor.

Eshtë e njohur për aftësinë e saj për të lëshuar gazra. Farat e kësaj bime veprojnë kundër spazmave dhe lehtësojnë ngërçet e stomakut. Shtë një burim i pasur i kaliumit, prandaj ka një efekt të mirë në shëndetin e zemrës. Për njerëzit që pëlqejnë dietën tipike perëndimore, shtimi i kamomilit në dietën e tyre mund të zvogëlojë presionin e lartë të gj.akut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *