Categories
Uncategorized

Bronkiti zhduket sikur me dorë: Përzieni banane dhe ujë dhe kuroni kollën

Bronkiti zhduket sikur me dorë: Përzieni banane dhe ujë dhe kuroni kollën
Përzierja medicinale e bananeve është një ilaç natyral i shkëlqyeshëm kundër kollës, efektiviteti i së cilës është testuar në trajtimin e kollës së vazhdueshme, si dhe të bronkitit.

Especiallyshtë veçanërisht e efektshme tek fëmijët, sepse ata nuk e refuzojnë atë si ilaçet e tjera për shkak të shijes, por edhe tek të rriturit.

Deliciousshtë e shijshme, e shëndetshme dhe shumë ushqyese, kështu që ka një efekt qetësues në stomak.

Nëse fëmija juaj ka dhimbje të fytit dhe kollë – sigurohuni që të provoni këtë përzierje të mrekullueshme.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

2 banane të pjekura mesatare (mundësisht ato me njolla kafe)
2 lugë sheqer ose mjaltë (nëse shtoni mjaltë, atëherë shtohet kur përzierja ftohet pak, sepse mjalti humbet vetitë e tij në temperatura të larta)
400 ml ujë të zier

PROCEDURA:

Qëroni një banane, grijeni atë dhe shtrydhni lëngun. I shtypni mirë me pirun ose lugë (mundësisht me një druri ose plastike që të mos errësohen).

Shtoni sheqerin dhe përziejeni mirë. Hidhni ujë të valë, mbulojeni dhe lëreni për 30 minuta. Nëse përdorni mjaltë, vendoseni në fund, kur kjo përzierje të jetë ftohur.

Tendosni përzierjen përmes një sitë plastike, por nuk keni pse të doni.

DOZIMI: Para konsumimit, ngrohni përzierjen pak për të qenë i vakët. Konsumohet 4 herë në ditë (rreth 100 ml).

Bëni një dozë të re çdo ditë – është e lehtë. Për disa ditë kollitja do të ndalet. Ju nuk keni nevojë për ilaçe të shtrenjta!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *