Categories
Uncategorized

“S’jam e lumtur që fëmija im duhet të lind në Shqipëri”, Einxhel bën kërkesën publike ndaj shtetit shqiptar për Dj Dagz

Me rastin e 110 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Në këtë ditë këngëtarja Dua Lipa mori nënshtetësinë shqiptare.

Por nisur nga kjo Einxhel Shkira ka bërë një reagim të gjatë në profilin e saj në Instagram ku shprehet se këto pashaporta duhet të jepen edhe për kosovarët. Ajo madje shprehet se nuk është e lumtur që fëmija i saj duhet të lind në Shqipëri dhe mund të udhëtoj vetëm me Einxhel.

Madje moderatorja e quan marketing internacional dhënien e nënshtetësisë për Dua Lipën.

“Motrat, vëllezërit, grat dhe burrat tanë nga Kosova trajtohen njëoj me dikë nga Ghana apo Zimbabve”, thotë ajo mes të tjerash.

Postimi i plotë:

Një nga dëshirat e Dj Dagz, Dj Pm, madje edhe Fifit kanë shprehur ishte se ishin të gatshëm të hiqnin dorë nga çmimi i madh nësi je pej pashaporta shqiptare! S’po them që të jepen 2 milion pashaporta, por do ishte mirë që motrat, vëllezërit, grat dhe burrat tanë nga Kosova të mos trajtohen njëoj me dikë nga Ghana apo Zimbabve!
Mendoj se ka ardhur koha që politika Shqipëria dhe politikat e saj të nënshtetësis të krijonë lehtësim për këtë kategori aplikuesish. Jam e lumtur dhe krenare që Dua Lipa u pajis me të njëjtën pashaportë si unë dhe pse do e ket sa për simbolik se me pashaportën britanike do të kalojë në aeroport nesër. Por s’jam e lumtur që fëmija im duhet të lind në Shqipëri që të mund të lëviz me mua lirisht. Apo në Kosovë që të mos lëviz do kurrë me mua së bashku me Dagz. Mendoj se kjo kategori e ka me urgjente këtë dokumet pavarsisht dëshirës së shtetit tonë për marketing internacional nëpërmjet Duas, le të mos i harroj këta hallexhinjtë e tjerë”.

Categories
Uncategorized

Humbi bashkëshortin para disa vitesh, Irma Libohova zbulon të rejat nga jeta personale: Nuk jetoj më vetëm!

E ftuar në “A Show” në ‘SYRI TV’ me Adi Krastën, këngëtarja dhe artistja shumë e dashur për publikun, Irma Libohova, erdhi me një rrëfim personal mbi jetën e saj.Libohova ka treguar ndryshimin që pësoi jeta e saj, pas largimit nga jeta të bashkëshortit të saj, me të cilin ka qenë shumë e lidhur si nga jeta bashkëshortore ashtu edhe nga ajo e karrierës.
5htyp hapësiren rek’lamuese më poshtë dhe lexoni lajmin e plotë

Krasta: Përpara disa vitesh, ne kemi bërë një intervistë sapo ti kishte humbur bashkëshortin, i cili ka qenë njeri i njohur, e para pse ka qenë shumë simpatik e dyta pse të ka shoqëruar ty me një devocion dhe dashuri fare të veçantë.
Kur kemi qenë ne shumë të rinj dhe ju ishit të fejuar dhe të martuar rishtazi, gjithmonë na bënte shumë përshtypje si ajo ngjante dhe ishte në fakt një lidhje e jashtëzakonshme, siç rezultoi në fund. Ndërkohë, kanë kaluar disa vjet Irma, çfarë ndodh me ty në harkun e këtyre viteve kur drama zë një cipë, jeta vazhdon përpara dhe njeriu është i detyruar të lëviz ë, të ndryshojë dhe të transformohet.

Libohova: Është një mungesë që është shumë e dukshme, e prekshme, kur ti je mësuar gjithë jetën me një njeri që të ka hequr pjesën më të madhe të vështirësive të profilit të punës, dhimbja është padiskutim kur ikën një njeri nga jeta, shtylla kryesore të ikën nga jeta dhe ti pëson një ndryshim, as vetë nuk je në gjendje ta kuptosh ç’ndodh me veten tënde të paktën sa ti të ri-orientohesh edhe një herë. Kam defiçit shumë gjëra, unë nuk jam një organizatore e mirë e vetes time, ka shumë raste që mund t’i lë pas dore, ndërkohë që kam pasur këtë njeriun që ishte shumë puntual dhe korrekt. Kam deficenca… dhe ia ndjen mungesën. Shpirtërisht, jeta vazhdon dhe zëvendësohet me gjëra të tjera, me të tjera prioritete që ke.

Krasta: Nuk zëvendësohet me njerëz të tjerë.
Libohova: Absolutisht jo. Thjesht na ka ardhur në jetë mbesa, për shembull që është një gëzim që nuk përshkruhet dot. Kjo në një farë mënyre e ka plotësuar atë mungesën. E kam thënë dhe herë tjetër, unë jetoj vetëm por nuk jam e vetmuar.

Categories
Uncategorized

E ka mbajtur të fshehtë, ky është bashkëshorti Rajmonda Bulkut me të cilin ka 41 vite martesë

E ka mbajtur të fshehtë, ky është bashkëshorti Rajmonda Bulkut me të cilin ka 41 vite martesë

Rajmonda Bulku eshte nder aktoret me te medha te kinematografise shqiptare dhe ajo ka folur edhe per familjen e saj ne nje emision para disa kohesh. Aktorja tregon se ka 42 vjet martese dhe eshte gjyshe e tre niperve.
5htyp hapësiren rek’lamuese më poshtë dhe lexoni lajmin e plotë

Pjese nga biseda e saj:
“Ne mundohemi që në rast se thirremi diku të flasim, por jemi edhe larg këtyre rrjeteve sociale sepse nuk kemi nevojë për këtë dukje që herë herë na lodh.

Categories
Uncategorized

Gruaja E Sulejmanit Te Madherishem Feston Pervjetor, Ja Sa Vjece Behet Aktorja E Bukur Dhe Cfare Surprize Te Madhe Ka Patur Kete Dite

Aktorja turke shume e dashur edhe per publikun shqiptar, Berguzar Korel ka festuar ditëlindjen dhe zbulohet se mbushi 38 vjeç, Në këtë ditë të veçantë per te nuk munguan urimet e shumta nga të afërmit, miqtë e fansat e saj të panumert.

Madje aktorja qe ne e njohim si “Shehrazadja” ka marre dhuraten me emocionuese nga fansat e saj dhe e ka zbuluar ne rrjetin e saj social.DUKE E HAP HAPSIREN REK LA MUESE ME POSHTE JU KENI MUNDESI TE LEXONI LAJMIN E PLOTE

Ne postim ajo shkruan se dansat e saj kane hapur nje librari me emrin e saj dhe kjo per te ishte dhurata qe e emocionoi me shume.
Libraria mesohet te jete ne brendesi te nje shhkolle fillore dhe mban emrin “Berguzar Korel”.
Bukuroshja turke i ka falenderuar fansat e saj me nje postim ku shprehej shume e lumtur per dhuraten e vecante.DUKE E HAP HAPSIREN REK LA MUESE ME POSHTE JU KENI MUNDESI TE LEXONI LAJMIN E PLOTE

“Ndihem sikur kam lindur sërish çdo ditëlindje, falë jush. Jam plot shpresë. Jam falenderuese. Jam mirënjohëse. Faleminderit shumë, prezenca juaj më bën të ndihem më e fuqishme dhe e lumtur. Ju dua të gjithëve”-shkruan aktorja.

Categories
Uncategorized

Ismail Qemali ishte mason? Detaji tek busti i tij në Tiranë që i la të gjithë pa fjalë

Në një intervistë në media pak kohë më parë nipi i Ismail Qemalit deklaroi se babai i Kombit Shqiptar ka qenë pjesë e masonëve.

Nipi shpjegoi se edhe ai vetë është mason dhe se të jesh pjesë e këtij organizimi nuk ka asgjë për t’u fshehur pasi sipas tij objektivat e masonerisë janë ato të humanitetit.

Megjithatë duket se këtë e përforcon më tej edhe një fakt që një qytetar ka vënë re pranë bustit të Ismail Qemalit në qendër të Tiranës.

Pranë bustit gjendet një kurorë e vendosur nga Lozha e Madhe e Shqipërisë. Ky organizim rezulton të jetë pjesë e masonëve.

Në vijim mesazhi i ardhur nga qytetari:

Pershendetje Joq, e paskemi patur mason babain e kombit, se kishim ditur e tha dhe nipi i vet në një intervistë, por sot u binda dhe vetë nga kurora që kishte sot në drekë. Flm.

Categories
Uncategorized

Vjehrra e vërtetë nuk ia thotë kurrë nuses së saj këto fjalë

Cili është roli i gjyshes? Të rrisë nipat dhe mbesat? Jo, ata duhet t’i rrisin prindërit e tyre. Gjyshja duhet të ndihmojë të rinjtë të përballojnë dhe të ndërtojnë rutinën e re të të jetuarit.
5htyp hapësiren rek’lamuese më poshtë dhe lexoni lajmin e plotë

Gjyshja e mirë vazhdon të jetë nënë, për vajzën, apo nusen, që sapo është bërë nënë. E inkurajon nënën e re, që çdo gjë mund dhe duhet t’ia bëjë vetë fëmijës. Ajo e nxit dhe e siguron, se është në rrugë të mbarë, sepse kështu i ka ndodhur edhe asaj.
5htyp hapësiren rek’lamuese më poshtë dhe lexoni lajmin e plotë

Gjyshja e mirë nuk i thotë nënës së re, “ti s’di” dhe mund ta dë mtosh fëmijën, meqenëse nuk di, kështu, do përkujdesem un. Kjo mënyrë është vetëm e d ëmshme, si për fëmijën ashtu edhe për nënën e re. Fëmija do të rritet nga nëna e tij, sepse vetëm me atë, nënën, mund të ndërtojë atë lloj sigurie dhe besimi për jetën, që bën të mundur, një jetë sa më pak problematike në të ardhmen.
5htyp hapësiren rek’lamuese më poshtë dhe lexoni lajmin e plotë

Nëna e re do të humbasë kohën e çmuar, pasi fëmija nuk ka kohë të humbë kur vjen në këtë jetë. Duhet të ndërtojë marrëdhënien me nënën, për të ndërtuar sigurinë e besimin, por nëna e re nuk është gati, sepse është e trembur.
Këtu duhet ndihma e gjyshes, të mos e lerë vetëm nënën e re dhe ta inkurajojë. Të nxitë babanë të jetë pjesë e rritjes së fëmijës së tij së bashku me gruan e tij, nënën e re. Kjo është detyra e gjyshes, dhe jo të pretendojë rritjen e fëmijës.

Categories
Uncategorized

16-vjeçarja diagnostikohet me kancer por ka nje mesazh per te gjithe femrat

Allison Hale është një nxënëse e shkollës së mesme dhe një e mbijetuar nga kanceri

16-vjeçarja arriti ta kaloj kete sprove te rend me sukses.

Ajo tani është eshte me e forte se kurre dhe jep mesazhe qe te inkurajoj te semuret e tjere.

16 vjcarja tha se “Ju duhet të ndaloni së menduari te keqen. Tregohuni optimist. Pasi dhe une ne fillim isha e frikesuar por pjesa më e madhe e kësaj frike u qetësua pasi ajo filloi trajtimin në Spitalin e Fëmijëve Riley të Indianapolis në janar

Unë takova infermieret dhe ata u sollen shume mire me mua dhe cdo gje shkoje shume mire.

Por i vetmi problem eshte se humba floket por lajmi i mire eshte se po e fitoje kete beteje te rend ne jeten time ndaj nuk duhet te jesh pesimisit cdo gje do te shkoje mire dhe dite me te bukura do te vijne.

Categories
Uncategorized

Doja te behesha nënë dhe pse mund te vdi sja! Historia e trishte e Nertiles me ka ncer, u ndava nga burri sepse…(Video)

Nertila Haxhia vajza guximtare dhe aktivistja e mbrojtjes së të drejtave të grave pas një l fte me s mundjen e vështirë të ka cerit ka vendosur te rrëfejë historinë e saj në studion e emisionit “Rreze Dielli”. Prej shumë vitesh tashmë, ajo lufton këtë s mundje, duke iu nënshtruar disa operacioneve.

Kam qenë 23-24 vjeç kur kam filluar me shqetësimet fizike që reflektoheshin edhe në shqetësime shumë të mëdha psikologjike sepse ishin goxha të forta. Dh mbje koke, këputje, nervozizëm, pagjumësi, të gjitha këto.Aty fillon pastaj ai historiku i përballjes me fjalën tumor.

Për shkak të sëm ndjes, një shtatëzani për Nertilën që mund të kishte komplikacione deri në hu bjen e jetës, në fakt rezultoi një bekim, pasi për të ishte një fëmijë shumë i dëshiruar.

“Pak kohë përpara se të ngelja shtatzënë i kisha disa shqetësime, kisha humbur dhe shtatzani të tjera dhe fakti që shtatzanitë e mija nuk mund të mbanin, këtu sigurisht që duhet të interesohesha sepse kishte një problem.Pas humbjes së njërës shtatzani unë shkoj dhe doktori më informon që nuk duhet të ngel fare shtatzënë derisa unë të kurohem mjaftueshëm sepse diçka kishte filluar të zhvillohej në mitrën time por nuk më tha se çfarë. Por jeta ishte e tillë dhe unë kisha nevojë të bëhesha nënë, pavarësisht sëmundjës” rrëfen ajo.

Përpos sëm ndjes së rëndë, kalvari I v ajtjve për juristen 34-vjeçare do të vazhdonte, duke përjetuar edhe një divorc.

Categories
Uncategorized

A duhet të shpallet Edi Rama kryeministri më i mirë ndonjëherë i Shqipërisë sipas këtyre fakteve? Voto PO ose JO

Sondɑzh í bëɾë onlíne ngɑ poɾtɑlí ynë ngɑ dítɑ e sotme do të kemí mʋndësí që të shpɾehím mendímín dhe ɑɾysetímín tʋɑj fɑnsɑ të dɑshʋɾ ɾɾeth çështjes së fʋndít që ësht hɑpʋɾ pëɾ Kɾyemínístɾín Edí Rɑmɑ pɑs vendímít të SHBA-ve pëɾ fʋtjen në lístën e zezë të Ísh Kɾyemínístɾít Sɑlí Beɾíshɑ.
5htyp hapësiren rek’lamuese më poshtë dhe lexoni lajmin e plotë

Sípɑs SHBA-ve kɾyemínístɾí Rɑmɑ është më í dʋhʋɾí pëɾ Shqípëɾínë dhe se ndɾyshímet në sístemín lígjoɾ dhe ekonomík sí kɑ bëɾë ɑskʋsh më míɾë se sɑ Kɾyemínístɾí Rɑmɑ deɾí më tɑní.
5htyp hapësiren rek’lamuese më poshtë dhe lexoni lajmin e plotë

Pɑshtʋ SHBA-të kɑnë qɑɾtësʋɑɾ që ɑleɑtín kɾyesoɾ në Bɑllkɑn pëɾ shʋm víte me ɾɾɑdhë e kɑ píkëɾísht Shqípëɾínë dhe se “fɾymɑ” e Pɑɾtísë Socíɑlíste ësht më e míɾ ndonjëheɾë pëɾ një shtet demokɾɑtík dhe të pëɾpɑɾʋɑɾ.
5htyp hapësiren rek’lamuese më poshtë dhe lexoni lajmin e plotë

Andɑj ne sí ɾedɑksíon kemí hɑpʋɾ një SONDAZH në të cílín dojmë mendímín tʋɑj ɾɾeth çështjes se “ɑ dʋhet të shpɑllet Edí Rɑmɑ kɾyemínístɾí më í míɾë ndonjëheɾë í Shqípëɾísë sípɑs këtyɾe fɑkteve?” Shpɾeh mendímín dʋke shtypʋɾ ne vídeon e mëposhtme dhe dʋke ʋ peɾgjígjʋɾ me PO ose JO

Categories
Uncategorized

Rudina Hajdari thotë se “po shërben si urë komunikimi” mes Ambasadës Amerikane dhe PD-së së Sali Berishës

Rudina Hajdari ka deklaruar se po shërben si kanal komunikimi me Ambasadën Amerikane dhe Partisë Demokratike të Sali Berishës.

E ftuar në emisionin “Now”, ish–deputetja e djathtë deklaroi për herë të parë se po shërben si urë komunikimi me amerikanët.

Hajdari tha se është i vetmi kanal zyrtar mes PD-së së Berishës dhe Ambasadës Amerikane në Tiranë.

Kujtojmë se Sali Berisha u shpall “non-grata” dhe u sanksionua nga Departamenti i Shtetit në SHBA, me akuzat e korrupsionit masiv dhe ndikimit në drejtësi gjatë qeverisjes së tij. Berishës, gruas dhe fëmijëve i është ndaluar hyrja në SHBA.

Të njëjtën masë ndaj Berishës ka ndërmarrë edhe Britania e Madhe.

“Nuk është e vërtetë që SHBA dhe Britania nuk ka relacione me PD. Problemi që ato kanë është personale me Berishën. Të garantoj që PD ka kanale zyrtare me Ambasadën Amerikane. Unë mund të jem një nga ato. Komunikoj me Ambasadën Amerikanë. Patjetër që ka kanale zyrtare dhe ne kemi komunikim me ta. SHBA dhe Britania janë të qartë përsa i përket “non gratës’ me Berishën dhe nga ana tjetër ne jemi të qartë sa i përket ‘non gratës’ me Berishën.

Ne jemi të qartë përsa i përket votës së lirë dhe votës së lirë dhe vullnetit të demokratëve. Ne kemi rregulla dhe status. Ne sot po mbajmë mbi shpinë gabimet e opozitës me lënien e mandateve dhe bojkotimin e zgjedhjeve lokale. PD nuk mund të bëhet kurrë anti-përndimore dhe këtë e dimë fare qartë.

Ne nuk po i tregojmë vendeve të BE se cilat janë pasojat e keqqeverisjes. Ne po themi se cilat janë pasojat jo se kush është Edi Rama. Shqipëria dhe shqiptarët janë më të rëndësishëm jo Edi Rama”, tha Hajdari në “Euronews”