Categories
Uncategorized

Qumështi që qetëson kollën, largon nervozen dhe stresin : Një kombinim i vjetër popullor..!

Qumështi që qetëson kollën, largon nervozen dhe stresin : Një ilaç i vjetër popullor..!
Sheqeri, qumështi dhe yndyra e karamelizuar janë përbërësit me të cilët përgatitet pija jonë e fëmijërisë.

It’sshtë një recetë e vjetër që gjyshet dhe nënat tona të shqetësuara e bënin për ne sa herë që fillonim të kolliteshim dhe të ndjenim simptomat e para të gripit.

Ne besojmë se shumë prej jush kanë pirë këtë pije shëruese si fëmijë.

Ekzistojnë 3 mënyra për të përgatitur këtë pije:

1. Sheqeri, qumështi dhe yndyra (vjam pate)
Në një tas, karamelizoni 2 lugë çaji sheqer, më pas shtoni qumësht dhe përzieni derisa të shkrihet karamel.

Pastaj shtoni një lugë çaji yndyrë dhe pijeni atë ngadalë, në gllënjka ndërsa është e ngrohtë.

2. Qumësht, yndyrë dhe mjaltë:
Sillni qumështin në një çiban, pastaj shtoni yndyrën. Kur pija të ftohet pak, shtoni një lugë mjaltë. Pini para gjumit. Nëse ndjeni ethe, është më mirë të mbështilleni në një batanije dhe të bini në gjumë menjëherë pas kësaj pije.

3. Sheqeri, qumështi dhe një degëz sherebele
karamelizoni sheqerin, pastaj shtoni qumësht. Ndërsa qumështi është ende duke zierë, vendosni një degëz sherebele dhe pas disa minutash hiqeni atë nga zjarri. Perzieni dhe pini nderisa jeshte e ngrohtë…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *