Categories
Uncategorized

Sallatë Ruse. Receta origjinale

Sallata ruse, sallata Olivier ose sallatë Ruse siç quhet në shqip është një pjatë e dytë tradicionale ruse dhe e Europës Lindore e përgatitur zakonisht për festa apo raste të veçanta. Në Shqipëri, kjo pjatë me perime bie në sy, e shijshme dhe shumëngjyrëshe, u bë veçanërisht për darkën e fund vitit dhe ishte e pranishme pothuajse në të gjitha tryezat. Përbërësit kryesorë janë patatet, karotat, vezët dhe majoneza. Sallata Olivier është më e mira kur të gjithë përbërësit janë prerë në të njëjtën madhësi. Pritini në kubikë gjithçka në madhësinë e bizeles për pamjen, shijen dhe strukturën më të mirë.

Perberesit”

3 patate mesatare

prerë kube 1/4

3 karota mesatare

prerë kube 1/4

1 filxhan fasule të kuqe të konservuara

6 tranguj të vegjël turshi

preferohet turshi në kripë jo në uthull, të prerë në kubikë 1/4 – inç

5 vezëtn shumë te ziera

1 filxhan bizele të gjelbra të ngrira

bizele jo të ëmbla, të ziera në avull

3 degëzat e koprës së freskët

1 lugë gjelle lëng limoni

1 filxhan majonezë

1 lugë kripë

piper
për shije

Përgatitja e Përbërësve
1
Vërini patatet të ziejnë në zjarr të lartë, pastaj zvogëloni nxehtësinë në mesatare dhe gatuajeni në zjarr të ngadaltë derisa patatet të shpohen lehtësisht me një pirun për rreth10 minuta .

2
Ziejini karotat në të njëjtën mënyrë si patatet, por ziejini për 5-7 minuta.

3
Ziejini perimet me lëkurat e tyre, mos i ziejini shumë. Duhet të jenë të forta kur shpohen me pirun.

4
Ziejini fort vezët dhe bizelet e gjelbra me avull.

5
Qëroni patatet, karotat dhe vezët. Lërini të ftohen në temperaturën e dhomës përpara se t’i prisni në kubikë.

6
Kulloni mirë fasulet e kuqe dhe turshitë në një sitë ose thajini me peshqir letre.

7
Pritini të gjitha perimet në të njëjtën madhësi për pamjen, strukturën dhe shijen më të mirë.

Përgatitja e sallatës
8
Në një tas të madh përzierjeje, vendosni patatet e prera në kubikë, karotat dhe vezët. Shtoni fasule të kuqe, bizele zarzavate, qepë dhe turshi. Pasi të keni gjithçka të prerë në kubikë dhe gati për të shkuar, është koha për të veshur sallatën ruse.

9
Për salcë, përzieni majonezën me lëng limoni, kopër, kripë dhe piper.

10
Hidhni salcën e majonezës në tasin me perime dhe fasule të kuqe dhe përdorni një shpatull për të kombinuar gjithçka së bashku në një përzierje uniforme.

11
Mbuloni sallatën ruse dhe ftohni për të paktën një orë, në mënyrë që shijet të bashkohen.

12
E zbukurojmë me kopër ose majdanoz dhe e shërbejmë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *