Categories
Uncategorized

Vdekja e 32-vjeçarit në Komisariat, Partia e Lirisë: Ministri i Brendshëm të japë menjëherë dorëheqjen

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi kërkon dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Bledi Çuçi pas vdekjes të 32-vjeçarit, Lear Kurti brenda ambienteve të Komisariatit të Policisë në “Don Bosko”.

Në një deklaratë për shtyp, Blushi akuzon rëndë policinë duke i quajtur si “vrasësit me uniformë që po u marrin jetën të rinjve”, duke rikthyer edhe njëher në vëmendje vdekjen e Klodian Rashës dhe Ilvi Metës.

Ai tha se ngjarje të tilla tronditëse nuk do të mbarojnë për sa kohë në pushtet do të jetë Edi Rama.

Deklarata e Tedi Blushit:

Duke u shprehur ngushëllimet më të sinqerta familjes së të ndjerit Lear Kurti, dënojmë me ashpërsi aktin kriminal të përsëritur të vrasësve me uniformë të Policisë së Shtetit, që po u marrin jetën të rinjve shqiptarë në rrugë dhe në ambientet e Komisariateve, si Klodian Rasha dhe Ilvi Meta. Humbja e një jete në një moshë kaq të re është jo vetëm një tragjedi familjare por trondit thellë besimin e të gjithë qytetarëve tek organet ligjzbatuese, misioni i të cilave është pikërisht mbrojtja e jetës, rendit dhe sigurisë publike.

Bëjmë thirrje për zbardhjen sa më parë të rrethanave të vdekjes tragjike të të riut Lear Kurti dhe vendosjen përpara drejtësisë të përgjegjësve për këtë tragjedi të pajustifikueshme! Kjo ngjarje kaq tragjike, që ka tronditur sërish opinionin publik nuk do të jetë e fundit sa kohë në pushtet të jetë Edi Rama, Bledi Çuçi dhe falangat e tyre të inkriminuara në Policinë e Shtetit, që udhëhiqen me parimin: “Pa krim nuk ka zhvillim”. Ndaj u bëjmë thirrje të gjithë të rinjve në mbarë vendin të shprehin revoltën e tyre të fuqishme ndaj kësaj vrasje mizore që rëndon në ndërgjegjen e Edi Ramës dhe Bledi Çuçit. Ministri i Brendshëm duhet të japë menjëherë dorëheqjen!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *