Categories
Uncategorized

Ka qenë një nga aktoret më të njohura shqiptare, e kujtoni dot se cila?

Krisanthi Kotmillo lindi në Korçe më 22 mars 1930 dhe u nda nga jeta 5 vite më parë, më 2017. Regjisore montazhi, aktore në kohën e Kinostudios “Shqiperia e Re”.

Mbasi punoi per shume vjet si aktore ne Teatrin “A.Z Cajupi” te Korces, me 1 maj 1969 kaloi ne Kinostudio “Shqiperia e Re” duke mbuluar repartin e montazhit.

Mbas viteve `70-te ajo i përket stafit filmik prapa kamerave me ndonjë përjashtim në interpretim sporadik në disa filma shqiptare. Pothuajse në cdo material viziv, emri i saj është shkruar si montazhiere.

Përvec pozicionit si regjisore montazhi, ajo ka interpretuar edhe ne disa filma edhe pse role te vogla, por te misheruara me mjeshtrine e nje profesioniste. Ne v. 1953 Krisanthi Kotmillo shfaqet per here te pare ne ekran ne nje rol fare episodik por me nje emer te madh ne historine e shqiptareve, interpreton rolin e Vojsaves, nenen e heroit tone kombetar Gjergj Kastrioti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *