Categories
Uncategorized

Konsumojeni para Gjumit: Të nesërmen në mëngjes do të zbrazni mirë zorrët..!?

Reçel mjekësor për jashtëqitje të parregullta të forta, kapsllëk, kapsllëk, hemorroide apo ndonjë problem tjetër që lidhet me jashtëqitje të çrregullt – jashtëqitjes. Ky reçel zbut jashtëqitjen për një ditë dhe ju duhet të konsumoni vetëm 1 lugë gjelle në ditë. Përgatitet për 15 minuta, dhe vepron aq shpejt sa do t’ju afrohet menjëherë në tualet.

Jashtëqitja e fortë mund të ndodhë për një sërë arsyesh. Arsyeja e parë dhe më e zakonshme është marrja e pamjaftueshme e fibrave në dietë. Mënyra moderne e jetesës na siguron përgatitje të shpejtë të ushqimit të kafshëve që hahet shumë shpesh.

Përveç ushqimit të kafshëve, përqindja e marrjes së ushqimit bimor zvogëlohet. Këtu përfshihet sheqeri i rafinuar, ushqimi i konservuar, por edhe problemi i zakonshëm sot – konsumimi i tepërt i alkoolit.

Sipas të dhënave aktuale, njerëzit që jetojnë një mënyrë jetese të shpejtë dhe në zyrë konsumojnë rreth 22 g fibra në ditë. Kjo shifër është mjaft e vogël në krahasim me marrjen e kërkuar ditore të fibrave prej 30 g në ditë.

Arsyeja e dytë për shfaqjen e jashtëqitjeve të parregullta dhe të forta është mënyra e jetesës sedentare. Njerëzit punojnë nga shtëpia ose në zyrat e tyre dhe shumicën e kohës lëvizja nëpër qytet bëhet me makinë. Ne përdorim ashensor në vend të ngjitjes së shkallëve.

Arsyeja e tretë për këtë efekt anësor është marrja e pamjaftueshme e ujit gjatë ditës. Zorra e trashë thith deri në 2 litra lëngje çdo ditë. Ky lë

Nëse nuk konsumoni sasinë e nevojshme të ujit çdo ditë gjatë ditës (2 – 2,5 l) jashtëqitja juaj do të jetë e fortë dhe do të jetë e vështirë të humbni substanca të panevojshme nga trupi.

Shkaku i katërt i jashtëqitjes së fortë dhe të çrregullt është dridhja. Herë pas here ka një erë të mbetur në produktet e bastun prej palme kacavjerrëse dhe letrën higjienike. Shkaku i fundit i kapsllëkut mund të jenë ilaçet e ndryshme që konsumoni.

Ndonjëherë medikamentet mund të zvogëlojnë ose rrisin nevojën për një tualet në varësi të barnave që po merrni dhe çfarë medikamentesh po merrni. Nëse jeni duke marrë medikamente të caktuara dhe keni jashtëqitje të parregullta, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për këtë gjendje.

Ju duhet të konsumoni vetëm një lugë gjelle me reçelin mjekësor në ditë, por nuk do të jetë problem nëse hani më shumë. Më së miri është ta përfshini në mëngjes si tërshërë ose ta përhapni si lyerje mbi bukë integrale.

Ky reçel do t’ju ndihmojë të inkurajoni nevojën për të shkuar më shpesh në tualet dhe për të zbutur jashtëqitjet e forta. Përveç kësaj, ky reçel është gjithashtu shumë i shijshëm. Nuk është shumë i butë, kështu që mund ta përdorni në mbrëmje.

Recetë për reçelin mjekësor – një ilaç natyral për jashtëqitje të forta dhe kapsllëk

Përbërësit: 150 g kumbulla të thata, 150 g hurma të freskëta, 300 ml ujë.

Procedura: Lani kumbullat e thata dhe hurmat nën ujë të rrjedhshëm. Fillimisht kumbullat i presim në copa sa më të holla. Pasi të keni grirë kumbullat, kaloni tek hurmat dhe u hiqni farat.

Më pas përsërisni procedurën e prerjes si me kumbullat. Gjithmonë blini hurma nga një dyqan ushqimesh të shëndetshme sepse ato janë të pasura me fibra.

Hidhni kumbullat dhe hurmat e grira në ujë të zier më parë, mbulojeni tenxheren dhe vazhdoni zierjen edhe për 10 minuta derisa fruti të zbutet. Përziejini herë pas here gjatë gatimit.

Reçeli medicinal është gati kur të krijohet një masë e trashë, e trashë dhe të bashkohen të gjithë përbërësit, pra kur uji të avullojë. Nuk duhet shtuar sheqer apo ëmbëlsues tjetër në këtë reçel.

Vendoseni reçelin në një enë që të ftohet dhe më pas ruajeni në një kavanoz që do të mbyllet mirë. Reçeli duhet të ruhet në frigorifer dhe të konsumohet 1 lugë gjelle në ditë për mëngjes ose darkë. Reçeli i përgatitur do t’ju zgjasë për 20 ditët e ardhshme.

Kumbullat janë të pasura me fibra. Përmban 7 g fibra në 100 g kumbulla të thata. Ato lehtësojnë nevojën për tualet dhe efekti i tyre laksativ dihet prej kohësh.

Kumbullat kanë aftësinë të përmirësojnë ndjeshëm dendësinë e kockave, si dhe të ndryshojnë sasinë e fosfateve alkaline që gjenden në to. Përveç kësaj, ky frut është treguar se ka aftësinë për të ndryshuar densitetin mineral në kockat e grave në postmenopauzë.

Kumbullat përmirësojnë shëndetin e shtyllës kurrizore dhe qëndrueshmërinë e saj, duke ulur kështu rrezikun e lëndimeve dhe ndrydhjeve të gjymtyrëve. Përveç efektit laksativ, ato ndihmojnë në humbjen e kilogramëve të tepërt.

Ato janë të pasura me vitaminë C, K dhe fitokemikale që kanë një rëndësi të madhe për ruajtjen e shëndetit të përgjithshëm. Kanë veprim antiinflamator, ndihmojnë në vështirësinë e përqendrimit, forcojnë imunitetin dhe përmirësojnë shëndetin e zemrës.

Hurmat kanë efekt anti-inflamator. Antioksidantët në hurma veprojnë për të reduktuar procesin inflamator kronik në trup, për të ulur kolesterolin total dhe presionin e lartë të gjakut si një nga faktorët kryesorë të sëmundjeve kardiovaskulare.

Hurmat janë të pasura me mineralin kalium. Kaliumi, minerali më i bollshëm i pasur me hurma, vepron në uljen e presionit të lartë të gjakut, rregullon efektin e natriumit (kripës), relakson enët e gjakut dhe përmirëson qarkullimin.

Janë të pasura me fibra. Fibrat e hurmave mund të parandalojnë dhe ndihmojnë në humbjen e peshës, por edhe të rregullojnë statusin e lipideve, i cili është i një rëndësie të veçantë për një zemër të shëndetshme.

Rregullimi i statusit të lipideve nënkupton uljen e kolesterolit “të keq” LDL dhe uljen e triglicerideve (yndyrave) në gjak. Hurmat përmirësojnë shëndetin e trurit.

Një sërë fitokimikale të ndryshme të përfshira në hurma, ndër efektet e tjera pozitive, përmes hulumtimeve janë treguar të jenë veçanërisht të dobishme për shëndetin e trurit. Para së gjithash, nënkuptojmë përbërësit antioksidues flavonoid.

Shikoni detajet e gjithë procedurës në video ne vazhdim.
* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *