Categories
Uncategorized

Çdo shtëpi duhet të ketë vaj “Magjik” : Zgjidh problemet nga koka te këmbët!

Çdo shtëpi duhet të ketë vaj “Magjik” : Zgjidh problemet nga koka te këmbët!
Rozmarina është një erëz me aromë freskuese që i jep një shije të pasur enëve. Vaji i tij vlerësohet shumë edhe për aromën e tij në gatim, por edhe për efektin e tij të shkëlqyeshëm në shëndetin e lëkurës. Përveç kësaj, vaji i rozmarinës mund të heqë celulitin dhe të stimulojë qarkullimin e lëkurës.

Ne shtojmë rozmarinë në pjatat, por kur përgatitet macera prej saj, ne kemi një mënyrë krejtësisht të re për të përdorur këtë erëz të çmuar.

Vaji esencial i rozmarinës është shumë i shtrenjtë për t’u blerë, por ne mund të bëjmë vetë vajin tonë të maceruar, i cili është mjaft i lirë për t’u përgatitur, sepse na duhet vetëm rozmarinë e freskët dhe vaj i zgjedhur, mundësisht vaj ulliri ose luledielli me presion të ftohtë.

PROCEDURA:

Zgjidhni rozmarinë të freskët, lajeni mirë dhe thajeni në diell gjithë ditën. Kjo do të mbrojë macerat nga formimi i mykut, i cili mund të ndodhë nëse lagështia mbetet në bimë.

Pastaj hiqni kërcellin nga rozmarina e tharë, duke përdorur vetëm gjethet e vogla. Mbushni një vazo të pastër dhe të thatë me rozmarinë, por shtrydheni shumë.

Pastaj hidhni vaj të shtypur të ftohtë dhe lini një gisht hapësirë ​​të lirë nga maja e kavanozit. Mbylleni kavanozin fort, tundeni mirë vajin dhe mbylleni kavanozin.

Lëreni në një dritare me diell për 40-45 ditë. Shkundni kavanozin për disa ditë, dhe kur të përfundojë, kullojeni atë përmes garzë ose një sitë të vogël. Vaji duhet të ruhet fort në frigorifer, në një shishe të errët, deri në 6 muaj. Nëse doni një shije pak pikante, shtoni dy ose tre speca djegës.

PERDORIMI:
Në gatim: shtohet në receta të ndryshme me mish, ëmbëlsira, bukë, pica, djathë, brusketa, sallata dhe të ngjashme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *