Categories
Uncategorized

Ilaçi më i famshëm shtepiak për kolesterolin e lartë – Konsumohet në mëngjes, ka një efekt të garantuar..!?

Ilaçi më i famshëm shtepiak për kolesterolin e lartë – Konsumohet në mëngjes, ka një efekt të garantuar..!?
Një ilaç efektiv natyror për uljen e kolesterolit që edhe mjekët e rekomandojnë. EShtë përgatitur nga ushqime që nuk përmbajnë gluten, dhe kështu ilaçi është i përshtatshëm për njerëzit që vuajnë nga sëmundja celiake.

Përbërësi kryesor i kësaj përgatitje natyrore është mielli i misrit, i cili ka veti të shumta shëruese. Ai forcon sistemin imunitar, promovon humbjen e peshës, mbron trupin nga viruset dhe bakteret dhe mund të jetë përbërësi që njihet më mirë si një ilaç popullor për uljen e kolesterolit të lartë dhe triglicerideve.

Kur ishim fëmijë, me ndihmën e miellit të misrit, gjyshet tona ulnin temperaturën e lartë duke e përzier me uthull dhe ata e vendosnin përzierjen në çorape që i vishnim gjithë natën.

Ky recetë për rregullimin e kolesterolit dhe triglicerideve është i njohur për të gjithë mjekët e moshuar dhe u rekomandohet pacientëve të tyre si një alternativë para fillimit të terapisë me ilaçe.

PERBERESIT E NEVOJSHM:

100 g miell misri
100 g fara luledielli, të qëruara
100 g miell kokosi

100 g susam të papërpunuar
100 g farë liri

PROCEDURA:

Të gjithë përbërësit janë të përzier mirë dhe do të ishte më mirë të bluani një sasi më të vogël para konsumit (jo domosdoshmërisht). Merrni dy lugë nga përzierja me kefir ose kos me probiotikë çdo mëngjes. Për rezultatet e para, ky ilaç natyral duhet të konsumohet për të paktën 30 ditë, dhe funksionon edhe më mirë nëse kombinohet me çaj me rrënjë luleradhiqe, i cili pihet 2-3 herë në ditë. Ruajeni përzierjen në një kavanoz qelqi, në frigorifer ose në një vend të errët dhe të freskët (jo i ekspozuar ndaj rrezeve të diellit).

Mielli i misrit është i pasur me lëndë ushqyese: niacinë, tiaminë, riboflavinë, acid pantotenik, folat dhe vitamina B6, E dhe K. Përmban fibra, karotenoide, 18 aminoacide dhe minerale thelbësore si zink, hekur, magnez, fosfor, kalium, bakër, mangan dhe selen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *