Categories
Uncategorized

Pse të vendosësh limon pran shtratit kur të flesh! Do më falenderoni kur të mësoni arsyen

A është e mundur që një limon të shpëtojë jetën tënde? Ky frut ka veti përrallore që mund të sjellin dobi për shëndetin tuaj dhe madje nuk mund ta imagjinoni. Agrumi që nuk mungon në miliona shtëpi, a e dini se është i pasur me vitamina, minerale dhe fibra? Jo më kot gjatë gjithë historisë së mjekësisë kanë përdorur qindra ekspertë atë.

Eshtë e qartë se avantazhet e përfshirjes së limonit në dietën tuaj janë të shumta, por, vendoseni në shtratin tuaj para se të flini.

Kjo nuk ka asnjë lidhje me ndonjë ritual, por ky frut është një energji natyrore dhe meganews.al ju udhëzon se ajo është e aftë të rigjallërojë gjithçka përreth jush.

Çfarë duhet bërë?

Thjesht prejeni atë në gjysmë dhe vendoseni në anën e shtratit tuaj.

Këto janë arsyet si ai do t’ju ndihmojë:

Limoni konsiderohet një vaj esencial, i aftë për të eleminuar aromat, zvogëluar stresin, rritur përqendrimin tonë dhe forcuar sistemin e frymëmarrjes.

Mbani shënim:

9- Efekt detoksifikues

Aroma e freskët e limonit ka një efekt të fuqishëm në mjedis, duke e vendosur atë afër shtratit tuaj lejon që sistemi juaj i frymëmarrjes të detoksifikohet dhe në një farë mënyre pastron ajrin.

8- Është një antioksidant

Duke e përdorur atë çdo natë në dhomën tuaj përfitoni nga vetitë e tij antibakteriale, domethënë ju mbron nga ftohja sepse rrugët e frymëmarrjes rinovohen.

7- Kontrolli i presionit të gjakut

A e dini se balsami i limonit ka aftësinë për të ulur presionin e gjakut? Me fjalë të tjera, favorizon qarkullimin e gjakut, shkruan meganews.al.

6- Mirupafshim stresit!

Pa dyshim, gjëja më e mirë në lidhje me limonin është që ju lejon të thoni lamtumirë stresit dhe lodhjes, pasi kjo ju lejon të përqendroheni dhe, përveç kësaj, rrit hormonin e lumturisë, shumë serotonin për trupin tuaj!

5- Gjumë të ëmbël

Ndaloni së marri pilula gjumi, më e mira për të qetësuar mendjen dhe për t’i thënë lamtumirë pagjumësisë, janë disa feta limoni.

4- Më shumë vigjilent

Nëse keni menduar që limoni ju mban vetëm në humor të mirë, ju gjithashtu mund të shijoni përqendrimin, ai ka dhuratën e përmirësimit të kujtesës suaj dhe mënyrën e funksionimit të trurit. Kjo do të thotë, ju do të jeni më vigjilent.

3- Larg negativitetit

Sigurisht, limoni ka edhe anën e tij shpirtërore, për të gjithë ata që besojnë në energji. Ekspertët në këtë fushë sugjerojnë që nëse prisni disa copa limon dhe i vendosni në një pjatë me kripë, atëherë i vendosni nën shtrat, do t’i thoni lamtumirë negativitetit.

2- Pa mushkonja!

Një tjetër nga përfitimet e limonit është se ndihmon në luftimin e mushkonjave të bezdisshme, veçanërisht në stinët e nxehta. Le të themi se këto insekte e neverisin erën e agrumeve, shkruan meganews.al

1- A keni alergji?

Më në fund, limoni afër shtratit tuaj do t’ju ndihmojë të luftoni alergjitë e tmerrshme të frymëmarrjes, siç është riniti. Epo, është e pasur me hesperetin, një flavonoid që ndihmon në uljen e simptomave të alergjisë, duke pastruar rrugët e frymëmarrjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *