Categories
Uncategorized

Si të dalloni simptomat e mpiksjes së gjakut – shenja që duhet t’i kushtoni vëmendje…!!

E keni prerë ndonjëherë veten gjatë rruajtjes? Kur kjo ndodh, mpiksjet e gjakut shpëtojnë ditën. Ata do të ndalojnë gjakderdhjen dhe kur të kenë kryer punën e tyre, ato shpërbëhen. Ndonjëherë gjërat shkojnë keq… Kur mpiksjet e gjakut nuk prishen, ato mund të jenë një problem shumë serioz dhe të çojnë në situata të rrezikshme. Nga enët e gjakut, ato mund të udhëtojnë në të gjithë trupin, dhe më së shpeshti janë këmbët, veçanërisht nëse qëndroni ulur për një kohë të gjatë. Ju gjithashtu mund t’i merrni ato në arteriet, të cilat transportojnë oksigjen në të gjithë trupin – nga zemra te qelizat në trup. Rezultati mund të jetë vërtet i tmerrshëm, pasi mund të ngopet me oksigjen në zemër, mushkëritë dhe trurin dhe të shkaktojë një atak në zemër ose goditje në tru. Mpiksjet e gjakut mund të formohen edhe në venat që çojnë gjakun në zemër dhe kur kjo ndodh, simptomat shfaqen gradualisht, por mund të nënkuptojnë probleme. Nëse mësoni të njihni simptomat, do ta dini se është e rëndësishme të telefononi menjëherë një mjek dhe kështu të shpëtoni jetën tuaj.

Duart dhe këmbët / Kur një mpiksje gjaku formohet në venat e krahëve ose këmbëve, thellë nën lëkurë, quhet trombozë e thellë e venave. Kjo është e rrezikshme sepse mpiksja e gjakut mund të lëvizë nga zemra në mushkëri. Tromboza e venave të thella mund të ndodhë nëse nuk keni lëvizur për një kohë të gjatë, ose keni pasur një operacion ose një fluturim të gjatë me avion. Kërkoni ndihmë menjëherë nëse vëreni këto simptoma: Ënjtje: Kjo mund të ndodhë në të njëjtin vend ku është zhvilluar mpiksja e gjakut ose në të gjithë këmbën ose krahun. Ndryshimi i ngjyrës: Mund të vëreni se duart ose këmbët tuaja janë të kuqe ose blu. Dhimbje: Ndërsa gjendja përkeqësohet, do të ndjeni më shumë dhimbje. Ndjesia mund të ndryshojë nga një dhimbje e shurdhër në një dhimbje të fortë. Frymëmarrja e vështirë: Nëse kjo ndodh, mund të nënkuptojë që mpiksja është zhvendosur nga krahët ose këmbët në mushkëri. Mund të ndodhë gjithashtu një kollë e fortë ose kollitje gjaku. Thirrni menjëherë një ambulancë! Ngërçe në pjesën e poshtme të këmbëve: Mund të shfaqen nëse ka një mpiksje (tromb) në këmbë. ZEMRA / Një mpiksje gjaku që krijohet pranë zemrës mund të shkaktojë një atak në zemër, ndaj kini kujdes nga këto simptoma: Dhimbje të forta në krah dhe gjoks

Djersitje / Vështirësi në frymëmarrje MUSHKRITË Një mpiksje gjaku (tromb) në mushkëri zakonisht fillon në një venë të thellë në krah ose këmbë dhe më pas “shkëputet” prej andej dhe shkon në mushkëri. Kur kjo ndodh, është një gjendje e quajtur emboli pulmonare, e cila është jashtëzakonisht e rrezikshme. Thirrni për ndihmë nëse: / Merr frymë fort Keni dhimbje të forta në mushkëri / Ju kolliteni Ju jeni duke djersitur / Koka juaj po rrotullohet ///TRURI Fatkeqësisht, mpiksja gjithashtu mund të udhëtojë në tru dhe të shkaktojë një goditje në tru. Kujdes nga këto simptoma: Vështirësi me shikimin dhe të folurit / Sulmi / Dobësi STOMAKUT /// Mpiksjet e gjakut në këtë zonë mund të shkaktohen nga sëmundjet e mëlçisë apo edhe nga pilulat kontraceptive. Këto janë simptomat: / Nauze dhe të vjella Dhimbje stomaku / Diarreja / Gjak në jashtëqitje / Fryrje VESHKA / Fatkeqësisht, mpiksja e gjakut në veshka mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut dhe madje edhe dështim të veshkave. Kujdes nga këto simptoma: Dhimbje rreth stomakut, këmbëve ose kofshëve /Gjak në urinë Temperatura / Presioni i lartë i gjakut / Ënjtje /Frymëmarrje e shkurtër.

Categories
Uncategorized

Qumështi që qetëson kollën, largon nervozen dhe stresin : Një kombinim i vjetër popullor..!

Qumështi që qetëson kollën, largon nervozen dhe stresin : Një ilaç i vjetër popullor..!
Sheqeri, qumështi dhe yndyra e karamelizuar janë përbërësit me të cilët përgatitet pija jonë e fëmijërisë.

It’sshtë një recetë e vjetër që gjyshet dhe nënat tona të shqetësuara e bënin për ne sa herë që fillonim të kolliteshim dhe të ndjenim simptomat e para të gripit.

Ne besojmë se shumë prej jush kanë pirë këtë pije shëruese si fëmijë.

Ekzistojnë 3 mënyra për të përgatitur këtë pije:

1. Sheqeri, qumështi dhe yndyra (vjam pate)
Në një tas, karamelizoni 2 lugë çaji sheqer, më pas shtoni qumësht dhe përzieni derisa të shkrihet karamel.

Pastaj shtoni një lugë çaji yndyrë dhe pijeni atë ngadalë, në gllënjka ndërsa është e ngrohtë.

2. Qumësht, yndyrë dhe mjaltë:
Sillni qumështin në një çiban, pastaj shtoni yndyrën. Kur pija të ftohet pak, shtoni një lugë mjaltë. Pini para gjumit. Nëse ndjeni ethe, është më mirë të mbështilleni në një batanije dhe të bini në gjumë menjëherë pas kësaj pije.

3. Sheqeri, qumështi dhe një degëz sherebele
karamelizoni sheqerin, pastaj shtoni qumësht. Ndërsa qumështi është ende duke zierë, vendosni një degëz sherebele dhe pas disa minutash hiqeni atë nga zjarri. Perzieni dhe pini nderisa jeshte e ngrohtë…

Categories
Uncategorized

Nëse Ndien Dhimbje Në Trupin Tënd Thuaje Këtë Lutjë

Nëse Ndien Dhimbje Në Trupin Tënd Thuaje Këtë Lutjë

Cfarë duhet të thotë ai i cili ndien dhimbje në trupin e tij-Cfarë duhet të thotë ai i cili ndien dhimbje në trupin e tij-Vendos dorën në vendin që të dhemb dhe thuaj:Bismilah (3 herë), dhe pastaj thuaj:Eudhu bil-lahi ve kudretihi min sherri ma exhidu ve uhadhiru (7 herë).Në emër të Allahut. Kërkoj mbrojtjen e Allahut me fuqinë e Tij nga e keqja e kësaj që ndiej dhe frikohem.Muslimi 4/1728.( Zoti na lehtesofte cdo dhembje dhe pikellimZoti na falte na ruajt e na meshirofte e kurre mos na sprovofte.).

Categories
Uncategorized

Përdoreni vetëm 3 ditë dhe do t’jua bëjë barkun petë/ Kjo është kura fantastike që do t’jua pastrojë trupin nga mbetjet

Hudhra është një ndër perimet mër të dobishme e cila njihet tashmë për vetitë e saj kurative. E përdorur së tepërmi në kuzhinë, ajo mund të shërbejë edhe si një instrument për të rënë në peshë në një kohë shumë më të shkurtër nga sa mendoni. Në 1858 Louis Pasteur studio përbërësit antibio. tikë të hudhrës.

Dr. Albert Schweitzer e përdori atë në mënyrë efektive për të trajtimin e kolerës, tifos dhe dizenterisë në Afrikë në vitin 1950. U përdor gjatë dy lu. ftërave botërore për trajtimin e pla. gëve në mungesë të antibio. tikëve.

Shumë njerëz e urr. ejnë atë vetëm për shkak të aromës së rëndë që ajo ka. Por, kjo mund të reduktohet duke e përdorur atë të pjekur. Përsa i përket përdorimit të saj në elim. inimin e kileve të tepërta dhe në hollimin e belit, duhet ta përdorni në këtë mënyrë.

Përbërësit:

3 gota ujë.

1 lugë gjelle kanellë.

3 thelpinj hudhër.

Përgatitja dhe përdorimi:

Vloni ujin në një enë dhe shtoni në të hudhrat e grira. Hidhni edhe kanellën dhe përziejini mirë. Largojeni përzierjen nga zj. arri dhe lëreni mënjanë të ftohet. Pijeni atë gjatë gjithë ditës.

Përdoreni këtë trajtim për 3 ditë rresht nëse dëshironi të keni një bel perfekt në vetëm pak kohë.

Shënim: Nëse dëshironi të reduktoni aromën e hudhrës, përdorni pak majdanoz pas konsumimit të përzierjes me hudhra

Categories
Uncategorized

E fundit! I la për TV Klan, Top Channel ha kmerret ndaj Ilir Shaqirit, nga sot nuk…(Foto)

Si pjesë e “Big Brother Vip”, Ilir Shaqiri përveç çmimit të madh fitoi edhe një kontratë me “Digitalb”, ku ai do të ishte imazhi zyrtar i platformës.

Por së fundmi janë ngritur dyshime jo vetëm për marrëdhënien e tij me drejtuesit e “Top Media”, por edhe për bashkëpunimin e tij me “Digitalb.”

Në puntatën e fundit të “Dance Albania”, Iliri shprehu dëshirën që të kërcejë me vajzën e tij Emily, e cila festoi disa ditë më parë ditëlindjen. Ai u shpreh se Emily e ndjek atë përmes aplikacionit, dhe më pas Ermal Mamaqi e pyeti: “Je Akoma imazh i Digitalb ti se s’të kam parë më?”


Përgjigja e Ilirit ishte e shkurtër, teksa ai u shpreh: “I Digitalbit? Atë e di partia”. Ishte vetë Iliri që e riktheu në vëmendje përgjigjen e tij sot, duke ripostuar bisedën, e cila ishte publikuar fillimisht nga një faqe.

Mes të tjerash faqja në Instagram shkruan se “Marrëdhëniet e Iliri me drejtuesit e Top Channel dhe Digitalb nuk janë të mira.”

Kur të gjithë prisnin që Iliri t’I bashkohej “Dancing Ëith the Stars”, balerini u bë pjesë e “Dance Albania” në “Tv Klan.” Që në atë moment u përfol për një krisje të marrëdhënieve të tij me drejtuesit e “Top Channel.”

Categories
Uncategorized

20 kilogramë më pak, Ledjana nuk njihet me, zbulon bossin qe ka gjetur tani (Video)

Lediana Prenga një prej vajzave të “Përputhen” ka vendosur së fundmi të ndryshojë look. Ajo ka

hequr dorë nga flokët e errët duke ndryshuar ngjyrën dhe duke u shndërruar në gjysmë bionde.

Ledjanën e kemi pasur çdo ditë në ekran. Por, prej kohësh ajo është distancuar pak me punët e veta.

Një rikthim që pritej, ajo e pati të dielën në Prive. Ish-protagonistja e formateve reality na

tregoi të gjitha risitë e saj. Nga 20 kilogramë më pak për veten, tek programet online të trajnimit dhe lidhja e dashurisë me një djalë nga Kosova.

Ndiqeni videon e plotë më poshtë:

Categories
Uncategorized

Ditën që do ta shohësh veten me thinja përpara pasqyrës, kthehu e lexoji fjalët e këtij burri… / Shpërndajeni

Është e vështirë të plakesh. Nuk do ta pranosh, por nuk e ndal dot. E bukura është se të del plotësisht nga mendja.

Mendon se je ende i ri, derisa një ditë e sheh veten me thinja përpara pasqyrës. Sheh përreth fëmijët e tu të rritur dhe nipërit apo mbesat që luajnë rreth shtëpisë. Aty kupton se koha ka kaluar pa e kuptuar dhe ti nuk ke bërë dot asgjë për ta ndalur.

Aty kupton se je plakur. Mirëpo je plakur nga jashtë, sepse nga brenda çdokush është aq sa e ndjen veten se është. Mos u trishtoni. Edhe plakja ka të mirat e veta.

Vitet e shumta mbi supe të japin mësime të vlefshme dhe të gjithë të besojnë problemet e tyre, pasi e dinë se pjekuria dhe përvojat e tua do t’i japin këshillat më të vlefshme për të ecur të sigurtë në jetë.

Këto janë disa nga mësimet që unë kam nxjerrë në jetë dhe dua që edhe ju t’i dini, nëse ende nuk i keni përjetuar, apo nuk jua kanë thënë:

Shumë njerëz i lëndojnë personat e mirë, sepse kërkojnë për dikë më të mirë në jetën e tyre, por gjithmonë përfundojnë me dikë më të keq dhe pastaj pendohen. Harrojnë se pendimi është i kotë, sepse askush me mend nuk rikthehet sërish me atë që e ka lënduar.

Gjithkush përpiqet të gjejë njeriun e duhur në jetë, por askush nuk përpiqet të jetë vetë njeriu i duhur. Askush nuk përpiqet të vetëpërmirësohet dhe të bëhet i duhuri për dikë tjetër. I kërkojmë gjërat të gatshme, pa dhënë aq sa duhet nga jeta jonë.

Kalon shumë kohë, ndonjëherë edhe e gjithë jeta, derisa një person e kupton realisht se ka jetuar për të kënaqur të tjerët dhe ka përfunduar disa herë i lënduar vetë. Është e trishtë, por edhe pse thuhet se njerëzit mësojnë nga dhimbjet, nuk është dhe aq e vërtetë. Njerëzve u duket e ëmbël dhimbja prej atyre që duan.

Nuk duhet ta besosh gjithçka verbërisht. Është e kotë. Secili ta tregon historinë, sipas këndvështrimit të vetë. Jo më kot thuhet: “Dëgjo 100 vetë dhe bëj si di vetë”. Dëgjoji gjithë versionet e mundshme të një historie, por në fund vendos vetë për atë që e beson si të drejtin.

Ngjyrat e vërteta të atyre që të rrethojnë, njihen gjatë stuhive më të rënda të jetës. Mos prit t’i njohësh në gëzime njerëzit rreth teje. Të tërë të afrohen, të buzëqeshin dhe të bëjnë të besosh se duan më të mirën për ty në momente të gëzuara. Ama të paktë janë ata që do të qëndrojnë me ty në vështirësi dhe akoma më të paktë ata që do të ndihmojnë të dalësh prej vështirësive.

Çdo gjë që ta kanë marrë dhe mendon se e meritoje, do të kthehet 10-fish tek ty. Zoti punon për ata që e meritojnë. Nëse ti meriton paqe, lumturi, shëndet, miq, familjarë dhe financa të mira, Zoti do të t’i japë ato.

Njerëzit më të lumtur nuk janë ata që marrin, por ata që japin. Hidhni sytë përreth. Ata që kanë zili të tjerët dhe marrin sa më shumë prej tyre, kënaqen për momentin dhe më pas trishtohen. Nuk ngopen asnjëherë. Ata që japin, janë ata më të lumturit. Njerëz të tillë lumturohen nga lumturia e të tjerëve.

Ndërkohë që koha kalon, fillon të mos interesojë aq shumë sasia, sa cilësia. Nëse më parë kërkoje të kishe sa më shumë miq, të mbaje marrëdhënie të mira me sa më tepër të afërm apo fqinj, me kalimin e kohës fillon dhe bëhesh më përzgjedhës. Në jetën tënde fillon dhe lejon vetëm ata që mund të të falin diçka.

Gjëja më e mirë që mund të bësh, është ta falësh atë që ka gabuar. Mos i mundo ata më tepër, pasi mjaft keq janë ndjerë, kur e kanë kuptuar gabimin e tyre. Fali dhe harroje çfarë të kanë bërë. Jeta vazhdon. Mos u kap pas së shkuarës. Fali ata që të kanë lënduar, por trego më tepër kujdes që të mos lëndohesh sërish herë tjetër.

Kuptimi i jetës nuk qëndron tek të bërit keq. Të bësh keq është gjëja më e lehtë që ekziston. E vështirë është të bësh mirë dhe të mbahesh mend për mirë, ndaj lëri njerëzit më mirë, nga sa i ke gjetur. Përqafoje dhimbjen. Puthe atë që po vuan. Bëhu mik me të humburin. Duaje të vetmuarin.

Categories
Uncategorized

Bashkëshorti: Kur gruaja ma tha që djalin nuk e kam me ty, më iku truri i kokës

Seanca e ndërmjetësimit në rubrikën “”Shihemi në gjyq” në Tv Klan kohe me pare solli situatën e vështirë të zotit Mynyr.Ai vinte dhe ikte në Greqi dhe deri në vitin 2013 nga martesa e tij kishte vetëm një vajzë. Por 16 vite pas lindjes së vajzës, merr lajmin e mirë se gruaja e tij ishte shtatzënë dhe në jetë vjen një djalë. Ky ishte një lajm shumë i bukur, që familja mezi e kishte pritur.

Por jeta dhe martesa e tij ndyshoi në Shkurtin e vitit të kaluar. Gruaja i kërkon divorcin dhe i thotë që nuk do e ka dashur dhe nuk e do atë.Pas ndarjes, ajo i thotë që fëmija nuk është i tij dhe kjo ishte tepër e rëndë për të. Për ta vërtetuar këtë gjë, bën analizën e ADN-së në Greqi dhe zbulon se fëmija nuk ishte i tij. Sot ai ka thirrur vëllain e tij, Fitimin dhe kërkon prej tij llogari, pse ai nuk i ka treguar për situatën sepse shprehet se të gjithë në zonën ku ata banonin, e dinin që sjellja e ish-gruas së tij nuk ishte e mirë.

Mynyr: Jam martuar në 1997 me nusen që e quanin Eva, në këtë martesë kemi kaluar shumë mirë me njëri-tjetrin. Eni Çobani: Gati 21 vjet apo jo? Mynyr: Po 20 e ca vjet martesë. Në vitin 2001 kam ikur në Greqi, kisha vajzën, edhe zonjën Eva. Kaluan 6 vjet andej, erdhën u kthyem në Ksamil. Fitim: Çfarë do na thuash me këtë? Mynyr: Prit se do ta them të lutem. Si erdhëm, futa vajzën në shkollë, unë emigrant, ajo në Shqipëri. Eni Çobani: Ti ikje dhe vije nga Shqipëria? Fitim: Si gjithë të tjerët që shkonim në kurbet.

Categories
Uncategorized

Kjo është Hirushja shqiptare! U dashurua me një “shofer”… që në fakt ishte sheik nga Dubai

Klaudja ka ardhur nga Dubai, aty ku ka krijuar familjen e saj, për të përmbushur ëndrrën e madhe të mamasë në “Ka një mesazh për ty” në E diela Shqiptare, moderuar nga Ardit GjebreaPas, martesës së motrës së madhe, ëndrra e nënës së saj ishte që të shikonte dhe vajzën e vogël të veshur me fustanin e bardhë dhe Klaudja vendosi ta ftojë nënën e saj tek “Ka një mesazh për ty” për ta bërë atë të lumtur, por dhe për t’i thënë një mesazh të rëndësishëm. “Deri në shkollën 8- vjeçare kemi qenë një familje normale. Më pas kanë nisur peripecitë. Kur isha në gjimnaz mami u sëmur dhe kishte një gjëndër në gjoks. U vizitua gjithandej dhe më pas vendosëm t’i bënim një operacion, por të ardhurat tona nuk ishin të mjaftueshme. Unë kam nisur punë 14 vjeçe në një Euro Lloto dhe punoja katër orë në ditë dhe merrja 70 mijë lek të vjetra. Me punën e babit dhe më timen bëmë operacionin e mamit. Më as nisa punë në agjenci, ku kam punuar 6 vite dhe më pas nisa punë në autobus.Kam ndryshuar disa herë punë. Më vonë fillova punë në “call center” për të ardhura më të mira. Pas disa kohësh ndryshova punë dhe aplikova për të ikur jashtë. Në fillim nisi si kamareje në Oman. Më pas u ngrita në detyrë si supervizore. Më pas ika në Taljandë, me agjenci bashkë me një shoqen time, ku nisa dhe një punë si menaxhere marketingu ku qëndrova vetëm një vit. U ktheva në Dubai, tek shoqja ime. Ndërkohë i thashë asaj se ky do jetë destinacioni i fundit. Kur shkova atje nisa të punoja si shitëse në një dyqan këpucësh. Në fillim rrija në hotel. Në muaj merrja 1 mijë dollarë. Ndërkohë që gjeta një shtëpi në një provincë në Dubai, ku paguaja 300 dollarë dhe e ndaja me goca të tjera. Një ditë kur hap Facebook, shikoj që gjendej një djalë nga Dubai që më kishte shkruajtur nga je dhe i përgjigjem arabisht.

Me prezantohet dhe më pas dhe unë i tregoj për veten time. Ai me tregoi se jam shofer dhe unë i thashë se punoj shitëse. U takuam disa herë dhe më pas ai më tregoi për familjen e tij dhe unë timen. Në Dubai njerëzit janë shumë fanatike dhe nuk mund të shkosh të takosh prindërit e djalit. Është një vend shumë i mbyllur nga mentaliteti. Arditit :Si guxove të dalësh me një djalë, duke ditur që deri edhe policia mund të ishte problem? Klaudja: Kjo është pyetja që i bëj unë vetes, por si doli ai që e dinte… Arditi: Ky djalë të tregoi për familjen, çfarë të tha Klaudja: Më tha që familja e tij ishte e varfër, që jetonte në shtëpi me qira. Unë i thashe që nuk ka problem se dhe unë vi nga një familje me shumë borxhe. Arditi: Sa kohë kaluat? Klaudja: Unë u njoha në Prill dhe jam martuar në Gusht të 2016 dhe sot kemi një vajzë. Vazhduam marrëdhënien deri në Korrik. Kishim shumë gjëra të përbashkëta, borxhe, para për të paguar. Arditi: Do e nisnit jetën bashkë dhe do e ndërtonit jetën bashkë. Klaudja: Më pas nisëm të bënim llogaritë e borxheve. Unë ndërkohë vazhdoja punën. Ai më thirri në dasmën e motrës së tij dhe çdo gjë ishte luksoze, s’më besohej se ai më kishte thënë jam i varfër.

Por ai u justifikua duke thënë se burri i motrës ishte i pasur dhe mendoi se do mërzitesha që ai ishte i varfër. Më pas merr mikrofonin dhe unë mendoja se do uronte motrën, por në fakt ai më propozoi për martesë dhe unë nuk ngurova t’i thoja PO. Ndërkohë e pranova dhe lamë ditën e martesë më 8 Gusht, por unë nuk u bëra nuse. Vendet arabe janë shumë myslimane dhe dasma ka rregullat e veta. Femrat janë veç dhe meshkujt veç. Ndërkohë që familjen nuk e kisha. Ai më kërkoi të bëjmë dasmë, por unë nuk pranova se e dija që nuk do e shijoja, pasi prindërit do rrinin veç dhe ai u mërzit pak. Bëmë vetëm martesën në Gjykatë. Arditi: Martesa në Dubai bëhet në gjykatë. Çfarë ndodh kur shkon përpara gjykatësit? Klaudja: Në gjykatë flet për të ardhurat dhe e vendos bashkëshorti për të ardhurat. Ai më pyeti mua për kushtin që do i vendosja. Dhe unë i vendosa që të mos martohet më, pasi atje meshkujt martohen 4 herë. Ai e pranoi që të mos martohej. Ndërkohë që gjykatësi po fliste dhe unë kisha treguar për pasurinë time. Më pas i erdhi radha bashkëshortit dhe të ardhurat e atij ishin të pafundme. Ai ishte një bos, një princ Dubai. Kjo ishte e jashtëzakonshme. Ishte si përralla e Hirushës. Sot kam ftuar mamin pasi më thoshte gjithmonë bëj një dasëm. Mami e ka martuar vajzën e parë dhe e ka parë nuse. Në radhë të parë dua t’i kërkoj falje për çdo lot që i kam derdhur dhe në radhë të dytë ajo do surprizohet. Ndërkohë që Kaludja ka treguar se as bashkëshorti i saj nuk e dinte që ajo kishte ardhur në studion e “Të dielës Shqiptare” dhe ishte veshur me fustan të bardhë. Lindita e pyetur nga Arditi tregon për familjen e saj. “Kam dy vajza njëra është e martuar në Itali dhe tjera është martuar në Dubai. Nuk e di se kush mund të më ketë thirrur”.

Categories
Uncategorized

Mediu përplaset me Alibeajn për “Zgjedhoren”: Duhet të konsultohemi para se të vijmë këtu, jeni bashkëkryetar i opozitës

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, ka debatuar me kreun e Grupit Parlamentar të Partisë Demookratike, Enkelejd Alibeaj, në lidhje me reformën Zgjedhore.

Mediu u shpreh në Komisionin e sotëm se opozita duhet të jetë e unfikuar përsa i përket diskutimeve për çështjet të ndryshme.

Alibeaj dhe Mediu kanë patur mosdakordësi në lidhje me materialet e përgatitura nga ekspertët e partive përkatëse për reformën Zgjedhore.

“Do ishte mirë që për çështje të kemi diskutim paraprak. Jo të vijmë këtu e të bëjmë diskutim, njëri në një anë, tjetri në një anë. Rolin e bashkëkryetarit ta rishikojmë në një konsultim paraprak para se të vijmë këtu. Të vijmë këtu më të unifikuar,” u shpreh Mediu.

Alibeaj u shpreh se ata që kanë punuar janë ekspertët e PS-së dhe PD-së, ndërsa të tjerët “po ankohen se nuk kanë pasur kohë.”

“Jam bashkëkryetar në këtë komision. Përfaqësoj për aq sa mundem opozitën. Nëse mbani mend juve. Nga katër ekspertë që do t’i takonin opozitës, keni secili nga një. Kjo është një gjë për t’u vlerësuar. Nuk merrem me këta që janë të unifikuar, merremi me anën tonë. Të nderuar ekspertë të partive të opozitës, u është çuar materiali, u është dhënë koha e mundur. Duhet komoditet për secilin nga ne por duhet edhe punë nga ju dhe ekspertiza juaj. Vetëm në këtë mënyrë mund të jemi të unifikuar me të gjitha diferencat që kemi. Ne na bashkon një gjë. Këta zgjedhjet i vjedhin. S’kemi pse të kemi asnjë lloj diferencë në këtë pikë”, tha Alibeaj.