Categories
Uncategorized

Kjo recetë e shpëtoi burrin tim: sheqeri i tij ra nga 12 në 6.3

Kjo recetë e shpëtoi burrin tim: sheqeri i tij ra nga 12 në 6.3
Kjo histori dhe receta u botuan në mediat kroate: “Kur të gjitha ilaçet për diabetin nuk ndihmuan, ne iu drejtuam mjeteve juridike popullore. Burri im ka diabet tip 2. Më 23 qershor 2002, gishti i majtë i ishte prerë, e ndjekur nga gishti i këmbës. Ai humbi këmbën për shkak të diabetit.

Ai përdori të gjitha ilaçet që i ishin përshkruar. Por kur këmba tjetër filloi të fryhej, ne u dëshpëruam. Pastaj lexuam në një revistë dhe provuam këtë ilaç popullor: – Së pari unë veshja këmbën e tij të fryrë me mjaltë, dhe pastaj shtypa 4 tableta aspirina dhe fërkova atë pluhur në këmbën time përmes mjaltit.

Pastaj mblodha gjethet e bimes gjembi gomarit, i ktheva përmbys dhe mbështolla këmbën me to dhe i rregullova me një shall. E përsërita këtë dy herë në ditë. Pas pesë procedurave, ënjtja u qetësua. Unë vazhdova ta mbështjell këmbën e tij në këtë mënyrë çdo natë dhe ai flinte ashtu.

I thava fletët e gjembi gomarit për të pasur mjaft dimër. Dhe pastaj, pak mbi ujë, e avullova dhe ashtu “freskuar” i vura në këmbë gjatë ditëve të dimrit. Në të njëjtën kohë i bëra çaj xhaxhai:

Hidhni 1 lugë gjelle rrënjë të tharë gjembi gomarit me gjysmë gote ujë të vluar, lëreni për pak kohë, pastaj kullojeni. I dhashë një pije 15 minuta para vaktit. Sheqeri i tij ra nga 12 në 6.3. XHAXHA P TR TRAJTIMIN E DIABETIT – Në mjekësinë popullore dihet që rrënja e xhaxhait kuron diabetin.

Çaji i xhaxhait është provuar eksperimentalisht se rrit nivelet e glikogjenit në mëlçi, stimulon formimin e enzimave dhe përmirëson prodhimin e insulinës në pankreas. Hulumtimi i shkencëtarit ukrainas S. Tomlina tregoi se rrënja e xhaxhait jep rezultate të shkëlqyera në trajtimin e diabetit.

Përbërësit: rrënjë gjembi gomarit, fasule, gjethe boronicë, gjethe arre dhe 1 litër ujë. Procedura: Merrni 4 lugë rrënjë xhaxhai, 4 lugë fasule, 4 lugë gjelle fletë boronicë të thatë, 4 lugë gjelle fletë arre të thatë. Hidhni një litër ujë të ftohtë mbi përbërësit.

Lëreni të mbuluar për 12 orë. Pastaj sillni një çiban. Pas 5 minutash zierje, hiqeni enën nga zjarri dhe lëreni të ftohet për një orë. Kulloni dhe pini 1 filxhan 5 herë në ditë, një orë pas vaktit.

Shumë njerëz e përdorin gjembi gomari në dietën e tyre sepse janë të vetëdijshëm për efektin fisnik të tij. Oriz me gjethe xhaxhai sipas një recete të vjetër japoneze: 300 g, fletë xhaxhai të freskët, 80 g qepë, 50 g oriz, gjalpë, 1 litër ujë, kripë, erëza për shije.

Procedura: Kur uji të vlojë, shtoni oriz dhe gatuajeni derisa të zbutet plotësisht. Ndërkohë, skuqni qepët në gjalpë, pastaj shtoni një gjethe të freskët rrënjë gjembi gomari. Kur të jetë skuqur, shtoni orizin dhe sezonin mirë për shije. Gatuajeni edhe për 2-3 minuta, dhe pas 15 minutash mund ta shërbeni vaktin. Në kuzhinën franceze, xhaxhai përdoret në shumicën e pjatave.

Sallatë gjembi gomari shërbeu për diabetikët: 100 g rrënjë gjembi gomari, 50 g qepë pranverë, 30 g rrënjë rrikë, 20 g gjethe të reja rrush pa fara, 20 g mustardë franceze, 50 g salcë kosi dhe kripë për shije

Procedura: Zieni rrënjën e gjembi gomari në ujë të vluar për 5 deri në 7 minuta, më pas prisni imët, pastaj shtoni salcë kosi dhe mustardë, si dhe përbërësit e tjerë. Llokoçis mirë dhe shërbehet. Kjo sallatë shkon mirë me viçin e zier.

Kujdes!! Konsultimi me mjekun eshte i domosdoshem…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *