Categories
Uncategorized

Nëse Po Vuani Nga Vena Dhe Variçe Në Këmbë? Ja 4 Metodat Natyrale që ju ndihmojnë..

Më shumë se 48% e njerëzve në moshën e mesme vuaajnnë nga variiçeet. Të njohura ndryshe si veenat variikozee, këto të fundit janë vena të zgjeruara të cilat mund t’i shihni nëpër lëkurë. Ato janë zakonisht të kaltra, të fryra dhe të përdreedhuraa.

Më tepër se një shqetësim sipërfaqësor, variiçeet rreziikojnnë seriiozisht shëndetin, duke rritur ndjeshëm rreeziikun e mpiiksjees së gj akut, ndaj trajtimi i tyre në kushte shtëpie do të parandalonte përkkeqësimiin e tyre.

1. Uthulla e mollës trajton veenat me variiçe në sajë të aftësisë së saj për të eleminuar depozitat e kalciumit në enët e gj akut. Ajo që duhet të bëni është të masazhoni këmbët me uthull molle dhe brenda dy javësh do të vini re përmirësime.

2. Speci djeegës. Përbërësi aktiv i specit djeegës caapsaiicin, është një tjetër përforcues i qarkullimit të gj akut . Nëse vuani nga veenat me variiçe, provoni të bëni një paste nga përzierja e specit të kuq me lëngun e aloe veras dhe aplikojeni direkt në këmbët tuaj.

3. Hudhra redukton inflammacioniin lidhur me veenat me variiçe. Ju mund të bëni një krem nga përzierja e hudhrës me karafil e pak alkkool. Aplikojeni këtë krem në zonën e prekur nga variiçet 4 herë në javë.

4. Majdanozi përmban shumë vitaminë C, vitamine e cila riparon veenat dhe forcon kapiilarëtt – strukturat që transportojnë gj akun në veenat tuaja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *