Categories
Uncategorized

“Të isha i korruptuar s’do kërkoja ndihmë”, Tahiri flet për median Italiane: Më vunë bombat…

“Po sikur të isha i korruptuar? Unë nuk kam ardhur në Itali për të kërkuar nga Guardia di Finanza të dyfishojë fluturimet për të monitoruar territorin. I kërkova të gjitha vendeve europiane të na ndihmojnë të luftojmë trafikun e drogës”. Kështu ka thënë ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, pak ditë para arrestimit.

Tahiri ka folur ekskluzivisht për dokumentarin investigimiv “I narcos albanesi” që do të transmetohet të shtunën, më 24 shtator, në ora 21.25 në mediat italiane. Tahiri, pak ditë pas intervistës, përfundon në burg pasi dënohet për “shpërdorim detyre” me 3 vite e 4 muaj. Ish-ministri i ka takuar vetë gazetarët italianë, në Tiranë, dhe ka folur me të për akuzat dhe për sulmet me tritol ndaj bizneseve të babait të tij.

“Më vunë bombat dhe një gjë e tillë nuk ka ndodhur kurrë në Shqipëri, marihuana nuk është histori kriminelësh, por varfërie”, thotë Tahiri për mediat italiane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *