Categories
Uncategorized

“Jemi vend i sigurtë”/ Rama fton pensionistët gjermanë në Shqipëri: Ejani kalojeni pleqërinë në…

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për median gjermane, ku është pyetur në lidhje me emirgimin e të rinjve.

Madje Rama u ka bërë thirrje të moshuarve gjermanë që pleqërinë të kalojnë në Shqipëri buzë detit.

“Si mund t’i ndaloj unë emigrimin si qeveri e një vendi në zhvillim, kur vendi më i zhvilluar i Evropës është vetëm një orë e gjysmë larg? 50 000 portugezë largohen nga vendi i tyre çdo vit, 500 000 kroatë janë larguar nga vendi i tyre që kur vendi u bashkua me BE. Shqipëria është një nga vendet më të sigurta në botë. Shkalla jonë e krimit është më e mirë se Britania e Madhe, Greqia apo Italia dhe sigurisht SHBA, me një nga normat më të ulëta të vrasjeve në Evropë. Industria e turizmit duhet të investojë sepse natyra dhe brigjet të lënë pa frymë. Dhe pensionistët gjermanë duhet të vijnë këtu për të kaluar pleqërinë e tyre buzë detit. Sipas një thënieje të vjetër, “shtëpia e shqiptarit është e Zotit dhe e mikut” tha Rama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *