Categories
Uncategorized

Kanellë, Xhenxhefil, Sherebelë, rozmarinë, Nenexhik, Majdanoz, Shafran i Indisë – 7 erëzat kryesore që do t’ju mbrojnë nga sëmundjet serioze..!

Kanellë, Xhenxhefil, Sherebelë, rozmarinë, Nenexhik, Majdanoz, Shafran i Indisë – 7 erëzat kryesore që do t’ju mbrojnë nga sëmundjet serioze..!

Melmesat dhe barishtet jo vetëm që pasurojnë shijen e ushqimit, por janë jashtëzakonisht shëruese dhe janë përdorur prej kohësh në mjekësi për të trajtuar sëmundje të ndryshme.

Fuqia shëruese e disa prej tyre është përdorur për mijëra vjet, dhe kërkimi shkencor modern provon se pretendimet për efektet pozitive të erëzave dhe bimëve në shëndet nuk janë thjesht histori boshe.
Bimët ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve

Kanellë
Karakteristikat medicinale: Për të rregulluar nivelin e sheqerit në gjak te diabetikët.

Vendosni gjysëm lugë çaji kanellë në miellin e tërshërës ose sezonin e qumështit dhe kafesë me pak kanellë. Kanella është aq e shijshme sa nuk do të të shkonte kurrë në mendje se ka një fuqi të madhe shëruese.

Përveç rregullimit të niveleve të sheqerit në gjak tek diabetikët, konsumimi i gjysmës ose çerek lugë çaji kanelle dy herë në ditë zvogëlon nivelet e triglicerideve dhe kolesterolit me rreth 30%.

Kanella ka veti anti-inflamatore dhe antibakteriale dhe besohet se lufton në mënyrë efektive E. coli dhe bakteret e tjera. Në disa njerëz, kanella gjithashtu zvogëlon simptomat e urthit.

Xhenxhefil

Karakteristikat medicinale: Kundër të përzierave dhe dhimbjeve të barkut, për të lehtësuar simptomat e artritit.
Disa studime kanë treguar se xhenxhefili zvogëlon dhimbjen dhe ënjtjen tek njerëzit që vuajnë nga artriti.

Xhenxhefili është veçanërisht i dobishëm për zvogëlimin e përzierjes dhe kontrollimin e të vjellave. Mund të eleminojë problemet me stomakun dhe mendohet se zvogëlon dhimbjet e kokës nga migrena.

Sherebela

Karakteristikat shëruese: Kundër dhimbjes së fytit, për të ruajtur kujtesën.
Bëni çaj sherebele nëse keni probleme në stomak ose keni dhimbje të fytit. Çaji i sherebelës zvogëlon dhimbjen e fytit.

Hulumtimi paraprak sugjeron që sherebela mund të lehtësojë disa nga simptomat e sëmundjes Alzheimer. Në një studim tjetër, studentët që morën ekstrakt sherebele para një provimi arritën rezultate dukshëm më të mira në testet e kujtesës, dhe gjendja e tyre e humorit u përmirësua.

Rozmarinë
Karakteristikat shëruese: Përmirëson përqendrimin dhe funksionin e trurit
Rozmarina është një antioksidant i fuqishëm që rrit rrjedhjen e gjakut në tru dhe mbron trurin nga radikalet e lira, duke zvogëluar kështu rrezikun e goditjes në tru dhe sëmundjeve të tilla si sëmundja e Alzheimerit.

Kjo barishte rrit vigjilencën dhe përqendrimin duke çuar në kryerjen më efektive të detyrave që lidhen me kujtesën.
Rozmarina shpesh përdoret për të marinuar mishin dhe për një arsye të mirë. Ai përmban acide dhe substanca që luftojnë bakteret dhe parandalojnë prishjen e mishit dhe e bëjnë mishin e gatuar më të shëndetshëm.

Rozmarina gjithashtu besohet se stimulon sistemin imunitar, përmirëson qarkullimin dhe përmirëson tretjen e ushqimit.

Nenexhik
Karakteristikat medicinale: Kundër dhimbjes së stomakut, për të përmirësuar tretjen
Çaji i mentes përdoret tradicionalisht për të lehtësuar dhimbjen e stomakut, por nenexhiku gjithashtu përmirëson tretjen e ushqimit. Mente gjithashtu ndihmon në diarre, gazra dhe sindromën e zorrëve nervoz.

Efekti efektiv i mentes mund të shprehet edhe në zvogëlimin e dëshirës për të vjella.

Shpesh përdoret për të trajtuar ftohjen e zakonshme, dhimbjen e fytit, problemet e sinusit dhe infeksionet e frymëmarrjes.
Vaji i mentës mund të ndihmojë në zvogëlimin e dhimbjeve të kokës, dhimbjeve të muskujve ose dhimbjeve të dhëmbëve.

Majdanoz
Karakteristikat medicinale: për imunitet të fortë, parandalimin e sulmit në zemër
Majdanozi është një burim tepër i pasur i vitaminave A dhe C, ndihmon në rritjen e imunitetit dhe është veçanërisht i dobishëm në mbrojtjen e sistemit kardiovaskular.
Çaji i majdanozit përdoret gjithashtu për të lehtësuar simptomat e infeksioneve të traktit urinar.

Përtypja e majdanozit heq erën e keqe të gojës, dhe majdanozi i grimcuar përdoret nga jashtë për të nxirë.

Shafran i Indisë
Karakteristikat medicinale: vetitë antikancerogjene
Shafran i Indisë është erëza që i jep kerrit ngjyrën e verdhë, dhe përdoret më së shumti në kuzhinën dhe mjekësinë indiane.

Në vitet e fundit, hulumtimi gjithnjë e më shumë ka konfirmuar fuqinë e tij për të luftuar kancerin. Ai përmban substanca që zvogëlojnë rritjen e tumoreve.

Studimet tregojnë se kjo erëz mbron nga kanceri i zorrës së trashë dhe melanoma, forma më vdekjeprurëse e kancerit të lëkurës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *