Categories
Uncategorized

Çaji nga kjo barishte ndihmon në të gjitha dhimbjet! Ja se si përgatitet..!?

Kjo barishte shumëvjeçare është zbukuruar me gjethe të trasha me mish të plotë me lëng.
Mund të thuhet se rritet kudo, dhe në rajonin tonë shërben si një bar dekorativ dhe medicinal.
Megjithëse kjo barishte është ndoshta e njohur më së miri si një ilaç kundër dhimbjes së dhëmbit, dhimbjes së dhëmbit dhe krimbit të unazës, ai përsëri ka përdorime të tjera.
Emri latin është Sempervivum, që do të thotë gjithmonë i gjallë, dhe dëshmon për prishjen e tij në kushte të ndryshme të jetesës.
Studime të shumta konfirmojnë që roja i shtëpisë përmban taninet, mukusin bimor, acide të ndryshme të dobishme, flavonoide dhe karbohidrate.

Përdoret në mjekësinë popullore për shkak të vetive anti-inflamatore, astringjente dhe diuretike.
Kjo barishte është një ilaç i vjetër popullor për dhimbjen e dhëmbit, daullen e veshit të dëmtuar dhe humbjen e dëgjimit.
Lëngu i tij përdoret për të shkrirë baltën e tepërt të veshit dhe për të zvogëluar dhimbjen.
Studimet tregojnë se polisaharidi nga lëngu i bimes bar veshi vepron në sistemin imunitar dhe përdoret për të parandaluar kancerin.

Çaj nga bima bar veshi
Nëse keni menstruacione të dhimbshme, ngërçe, diarre dhe ulçera, çaji nga bima bar veshi është një ndihmë e madhe për këto sëmundje.
Përgatitet si më poshtë:
10 g barishte të freskëta ose 12 g barishte të thatë gatuhen për 15 minuta qetësisht në 250 ml ujë, pa sheqer!
Kullojeni dhe lëreni të ftohet.
Çaji pihet në mëngjes, me stomak bosh, gjysmë filxhani dhe pjesa tjetër pihet në gllënjka ose dy, gjatë ditës, afërsisht çdo orë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *